Emekliye maaş şoku!

18 12 2010

Başbakan Tayyip Erdoğan, 2009′un son günlerinde müjdeyi verdi: “Emekli maaşlarına 60′ar lira zam yapılacak.” Bu müjde üzerine dün ve bugün maaş günü gelen emekliler bankalara koştu. Maaşlarında sadece yüzde 4.6 TUFE zammını görünce şoke oldu.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre zamlı maaşını almak için bankaya koşan emekli hayal kırıklığına uğradı. 30 lira farkı gören emekli, banka çalışanlarına sert tepki gösterdi. SGK, zamlı maaşlar için yasal düzenleme gerektiğini belirterek, zamlı maaşların Ocak farkıyla birlikte Şubat’ta verileceğini açıkladı. Emekli dernekleri, şimdi de 60 liralık zammın TÜFE artışının üzerine eklenmesi için vekillerin kapısını çalacak.

Başbakan Erdoğan’ın işçi ve esnaf emeklilerine yapılacağını duyurduğu zammı maaşında göremeyen emekli öfkelendi. Oysa yasa gereği söz konusu zammın yapılabilmesi için 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, yasa değişikliği için hazırlıkların devam ettiğini belirtirken, zamlı maaşların Şubat ayına yetişeceğini bildirdi.

Bu nedenle Ocak maaşını almak için bankaya koşan emeklinin maaşına sadece geçen altı ayda gerçekleşen TÜFE oranında, yani yüzde 4.6 oranında zam yansıtıldı. Böylece 60 lira hayaliyle bankaya giden emekli ortalama 30 lira zam almış oldu.

TÜFE de kalsın!
Hükümetin duyurduğu zamlı maaş ve Ocak ayı farkı Şubat maaşlarına yansıtılacak. Ancak TÜFE artışı iptal edilerek, 60 liraya ulaşacak oranda nisbi zam yapılacak. İşte emekli dernekleri, “TÜFE zammı kalsın, hükümetin sözünü ettiği 60 liralık zam bunun üzerine yapılsın” talebiyle milletvekillerinin kapısını çalacak.

Tüm İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Satılmış Çalışkan, “TÜFE artışı yasa gereği maaşlara yansıdı. 60 liralık zammın yapılabilmesi için yasa değişikliği gerekiyor. O zaman TÜFE artışı kalsın; bunun üzerinden 60 lira zam olsun” önerisi getirdi. Çalışkan, konu Meclis’e geleceği için tüm milletvekillerinden önerilerine destek isteyeceklerini söyledi.


Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: