Bursada gezilecek yerler

6 02 2012

bursada gezilecek yerler

Bursa, Gezilmesi ve görülmesi bakımından güzel şehirlerimizden belkide en başında gelen şehirdir..  Osmanlı zamanından bu yana benliğini kaybetmemiş saf ve temiz şehirlerden dir Bursa.

Bursada gezilecek yerler neresidir diye sorulduğunda birçok yer söyleyebilirim siz değerli gezi arkadaşlarıma. İlk öne 600 yıllık tarihini hiç kaybetmemiş bir köyümüz olan Cumalıkız köyünden bahsetmek isterim. Köy zamanla filmlere de konu olmuştur. En bilineni ise Kınarı kar adlı dizidir. Köy halkı geçimini gelen turistler tarafından sağlamaktadır. Köyde gözleme ve arıcılık ile ahşap işleride yaygındır. Ufak ve dar sokaklı yolları ile gezilmeye değerdir. Şimdi birazda Bursa’nın içine girelim. Camiler ile başlamak isterim. Bursa Ulucami 20 kubbesiyle birlikte her yerden tek vasıta ile gidebileceğiniz ve içini mutlaka gemeniz gereken çok güzel ve Bursanın en büyük camisidir.

Daha sonra Emirsultan Türbesi ve Camii ile birlikte Yeşil Türbe ve Yıldırım Bayezit türbe ve camiisini ziyaret etmenizi öneririm.

Ardından Muradiye ve Bursa Tophane semtimden Bursa manzarası ile güzel bir çay içmenizi tavsiye ederim.

Ama tabiki Uludağ’ın da zevki bambaşka. Tabiki Kışın 🙂

Hediyelik alışveriş yapmak isterseniz ilk başta Bursa Kapalı Çarşı , Havlu için ise Özdilek’i gezmeyi önneririm. 

Bu kadar gezdik peki karnımız acıkmadı mı ? Ozaman Heykel de İskender yiyelim dimi. Uygun olarak Ulucaminin yanında bulunan Çınar ızgara‘dan 10 tl gibi cuzi bir miktara gerçek iskenderin tadına tarihi bir mekanda varabilirsiniz.

Ama tabiki rahatça gezebilmeniz için Tek kullanımlık otobüs kartlarını unutmayınız. Sizlere birazcık ta olsa Bursada gezilecek yerler ve Bursada ziyaret edilmesi gereken yerler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Herhangi bir sorunuz karşısında  buraya iletirseniz yardımcı olurum. Şimdiden sizlere güzel bir Bursa gezisi diliyorum.

Sağlıcakla..


Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: