Cumalıkızık Köyü

6 02 2012

Bugün sizlere Cumalıkızık Köyü‘nü anlatacağım. Tarihi Cumalıkızık köyü..

Cumalıkızık köyü bugüne kadar onbinlerce kişiyi ağırlamış, belkide ülkemizde gerek televizyon dizileri gerek tarihi ile tanınan en bilinmiş köyümüzdür. Kınalı Kar dizisi ile patlayan bu köy zamanla turistik mekan haline gelmiştir.

Kınarı kar adlı dizi ile tanınan bu köy çoğu insanı ekranlara kilitleyip Cumalıkızık kahvaltı ile cumalıkızık gözleme adı ile yeni isim yapmıştır.

Cumalı kızık köyü sit alanı içine alınıp dokusu bozulmayan ender köylerimizden birisidir. Cumalıkızık halkı Oğuzlar’ ın Yıldızhanoğlu Kızık boyunun kurduğu yedi köyden biri olan Cumalı Kızık’ın kuruluş öykülerinden birine göre Kızıklar, Karakeçili aşiretinin bulunduğu bölgelere göç ederek, Ertuğrul Gazi’den yerleşmek için yurt isterler.

Ancak Karakeçili aşireti, buna karşı çıkar. Ertuğrul Gazi, Kızıklar’a, Uludağ’ın (o zamanki adıyla Keşiş Dağı’nın) kuzey eteklerinde toprak verir. İki Oğuz boyu arasında düşmanlıklar doğmaması için de, Kızık boyu beyinin 7 oğluna Karakeçili aşiretinden 7 gelin alır. Kızık beyi’ nin 7 oğlundan Cumali Bey Cumalıkızık’ ta, Fethi Bey Fethiyekızık’ta (Fidyekızık), Hamlı Bey Hamamlıkızık’ta, Dal Bey Dallıkızık’ta, Bayındır Bey de Bayındırlıkızık’ta yurt kurarlar. 

Cumalıkızık köyünde sabah kahvaltısı yapmak ise bir başkadır. Köy halkının cumalıkızık tarhanası ise bir başkadır.

Kısacası görmek ve gezmek için herşeye değecek bir köy Cumalıkızık..


Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s
%d bloggers like this: